Pes dingo vypadá trochu jako naše liška obecná. Je jí podobný nejen fyzicky, ale má i stejně špatnou pověst. Domovem tohoto zajímavého tvora je Austrálie. Místní mají na dinga rozporuplné názory. Australský kontinent byl vždy trochu vzdálený naší kultuře.
· Původní obyvatelé, kteří se nazývají Austrálci, měli naprosto jedinečný způsob života a zajímavé vnímání světa.
· Platí to i v případě pohledu na svět zvířat.
Když se Evropan podívá na zmíněného dinga, uvidí většinoupohledné zvíře. Australský domorodec, ovlivněný kulturou svých předků, dinga
– miluje
– nenávidí
– bojí se ho.
Místní jsou totiž stále ještě přesvědčeni, že dovede komunikovat se zlými duchy a může je odehnat. Kdysi se nechávali australští domorodci s dingy i pohřbívat. Panoval ale i ten názor, že dinga na svět poslal ďábel a pokud kousne, člověk zemře.
Může přežít v rezervacích
V dnešní době je dingo nenáviděn hlavně farmáři, kterým devastuje stáda ovcí. Bohužel, mají pravdu.
– Stává se, že dinga popadne nezvladatelná lovecká vášeň a pak loví jen pro zábavu.
– Ale také je fakt, že ne všechny potrhané kusy dobytka má na svědomí jen dingo.
Počet čistokrevných dingů v poslední době klesá.Nemají to ale na svědomí pouze farmáři, kteří svého nepřítele likvidovali, ale i křížení se psy domácími. Od roku 2004 je dingo zařazen na Červený seznam ohrožených druhů.
· Ti dingové, kteří žijí v národních parcích a rezervacích, jsou zákonem chráněni.
· Jestliže zavítají do oblasti, kde se vyskytují stáda dobytka, mohou být s povolením úřadů odstřeleni.
Australské zákony také nedovolují dinga ze země vyvážet. V pražské zoologické zahradě byl tento hezký pes k vidění do konce devadesátých let minulého století. Poté, co uhynul poslední z nich, chov byl ukončen. V roce 2013 získala psa dinga plzeňská zoologická zahrada. Následujícího roku se narodila další čtyři štěňata.