Asi není nutné říkat, že každý z nás chce ušetřit co nejvíce peněz. A to mimo jiné spočívá v omezení výdajů. Především pak u těch nezbytných se snažíme najít to nelevnější řešení. To platí i pro účty za elektřinu.
Je jasné, že mnohým z nás se příliš nelíbí částka, kterou po nás její poskytovatelé požadují. Snažíme se tedy najít jiné řešení. Tím může být vyrábět si elektrický proud sami.
Zde máme hned několik možností. Tou první jsou solární panely. Ty byly zvláště oblíbené před několika lety. Jejich výhodou je, že nepotřebují palivo. Navíc ani jejich údržba není zvláště náročná, i když potřebují pravidelné čištění.
Na druhé straně je problém, že pracují na plný výkon pouze v době, kdy na ně dopadá přímý svit Slunce. A to může být problém, neboť často je pod mrakem či prší. Navíc v zimě není ani tolik hodin slunečního svitu.
Jistě, součástí tohoto systému je i baterie, kam se ukládá vyrobená nespotřebovaná elektřina, avšak ani s její pomocí obvykle není k dispozici dostatek elektrického proudu pro běžný provoz.
Další možností je potom domácí elektrocentrála elektrocentraly.cz. Poměrně oblíbený je zde dieselový generátor. Ten je podstatně spolehlivější, než solární panely, neboť není závislý na vnějších podmínkách. Také jeho výkon je podstatně vyšší, a skutečně dokáže pokrýt spotřebu klasické domácnosti.
Na druhou stranu je fakt, že je potřeba pravidelně doplňovat palivo, které není zrovna nejlevnější. Navíc ani údržba není tak jednoduchá.
Je tedy otázkou, zda se nám to skutečně vyplatí. V tomto případě se vyplatí vzít si papír a tužku a sepsat si, kolik by nás domácí elektrárna stála, konkrétně její provoz i pořízení, a kolik bychom ušetřili oproti klasickým poskytovatelům.
Porovnáním této částky pak skutečně zjistíme, zda se nám vyplatí si elektrocentrálu pořídit, nebo zda jsou klasičtí poskytovatelé přeci jen tím nejvýhodnějším řešením.