Velké téma všech redukčních diet je pečivo. Většina lidí, kteří se snaží zhubnout, moc dobře ví, že pečivou je cestou do pekla a pro dobré výsledky je zapotřebí se mu vyhýbat jako čert kříži. Vždyť mouka je „jed“ a nemá ve zdravém jídelníčku co dělat. Je to ale opravdu tak jasné? Mnohem větší pravdou je, že nic není černobílé a pečivo nemusí být zabijákem dietních snah.
Proč si lidé myslí, že se po pečivu tloustne?
Tento mýtus vznikl proto, že většina lidí si pojem pečivo spojuje s výrobky z „bílé“ mouky. Klasické tukové rohlíky a konzumní chléb je vyráběn z mouky, které je vyrobena pouze ze samotného zrna, tudíž jsou při výrobě odstraněny všechny výživné složky a zůstává sacharidová bomba plná prázdných kalorií. Toto bílé pečivo opravdu neblaze podporuje tukové zásoby. Nicméně se pečiva k snídani nemusíte vzdávat. Pokud tedy vědět, který druh si vybrat.
Označení druhů pečiva – které si vybrat?
Cereální pečivo – tak na to pozor, velký trik obchodníků. Prodejci housku či rohlík obarví karamelem, vypadá tak tmavší, zdravější… Jenže ejhle, slovo cereální je jen jiným výrazem pro obilný. Tudíž veškeré pečivo je cereální! Vyhněte se mu.
Tmavé pečivo – další problémový druh. Tmavé pečivo působí zdravě, nicméně jde o obyčejné pečivo obarvené karamelem, praženým žitem či sladem.
Vícezrnné pečivo – tady už se přibližujeme kvalitní potravině. Pozor, stále se nejedná o celozrnné pečivo! Rohlíky, chléb a housky takto označené obsahují alespoň 5% zrn jiných, než obilných.
Grahamové pečivo – vyrábí se z celých zrn, navíc s příměsí otrub. To zvyšuje obsah vlákniny, a protože trvá déle, než se stráví, zasytí nás na delší čas. Velmi vhodné do diet!
Celozrnné pečivo – vyrábí se, jak název napovídá, z celých zrn. Tím se jeho nutriční hodnota zvedá. Obsahuje spoustu minerálů, vitamínů a stopových prvků, navíc vlákninu a dostatek bílkovin. Tím pádem si jej můžete dopřát i v dietě. Ale opatrně – více než druh pečiva je důležité jeho množství! Přece jen kila nabíráme především proto, že přijímáme více kalorií, než jich dokážeme spálit.