Proč jsou sociálně slabší lidé často finančně méně gramotní?

Staré rčení říká, že peníze nejsou všechno. A je to sice pravda, avšak myslím, že většina z nás celkem preferuje mít střechu nad hlavou a dostatek jídla. To ovšem neznamená, že s nimi dokážeme vždy rozumně nakládat. Důsledkem jsou pak situace, které rozhodně nejsou nijak příjemné pro nikoho ze zúčastněných. Mnoho lidí pak svou špatnou finanční situaci řeší půjčkou. A jistě, ta jim dovolí v daný moment splatit své dluhy, avšak zároveň si tím dělají další, mnohdy i větší. To je samozřejmě něco, čemu je dobré se vyhnout, pokud se chceme z takovéto situace dostat.

 

Otázkou pak může být, proč většina těchto dlužníků pochází ze sociálně slabších rodin. Jistě, můžeme namítnout, že je to právě tím, že jsou sociálně slabší, neboť nemají žádné peníze, se kterými by mohli vůbec začít, avšak když se podíváme na statistiky, zjistíme, že mnoho z nich nemá zas o tolik nižší příjem než lidé, kteří mají celkem slušné živobytí. Čím je to tedy dáno?

 

měsíční splácení půjček

 

Tím hlavním důvodem je špatná finanční gramotnost a neschopnost přemýšlet v dlouhodobém horizontu. Přemýšlí nad tím, jak vyřešit současnou situaci, avšak zároveň jim nedochází, jaké to bude mít v nedaleké budoucnosti důsledky, případně jsou jim naprosto jedno. A ano, i takoví lidé existují.

 

Jak tedy mohou začít šetřit, když nemají žádné peníze a jsou rádi, že vše poplatí? V první řadě si samozřejmě neberme půjčky, a už vůbec ne proto, že si chceme něco koupit. Jistě, můžeme namítnout, že takto si toho příliš nenašetří, avšak pravdou je, že existují cesty, kterými lze alespoň určitou část ušetřit.

 

pokladnička ve tvaru zlatého prasátka

 

Tím prvním, co bychom měli udělat, je zbavit se zlozvyků, především těch drahých. Například kouření či pití alkoholu se značně prodraží, avšak všichni známe lidi, kteří hořekují, jak mají peněz málo, i když ve skutečnosti valná část peněz padne právě na ně. Proto je dobré si udělat přesný seznam příjmů a výdajů, kdy zjistíme, kde můžeme ušetřit. A pamatujme, že vyškrtnout bychom měli všechny neesenciální věci. Jen tak se dostaneme z oné patálie bez toho, že by to mělo vážné důsledky v budoucnu.