Vyplatí se investice do LED žárovek, anebo ne

Vláknové žárovky se již od roku 2012 neprodávají jako zdroj umělého světla, přesto se v mnoha domácnostech s nimi stále svítí. Kromě nostalgie se někteří lidé domnívají, že jsou LED žárovky málo výkonné, drahé, a svítí příliš studeným světlem. Jak to tedy vlastně je?žárovky v řadě

Minulost

První LED žárovky, které začaly postupně zaplavovat náš spotřební trh, neměly takové technické vlastnosti, jako jejich současní nástupci. Měly především omezené barevné podání s převahou studeného bílého odstínu a nebyly příliš vhodné do prostor, kde lidé odpočívají. Jejich světlo působilo příliš ostře a chladně, navíc cena těchto výrobků byla příliš vysoká na to, aby byl o ně větší zájem.

Současnost

Srdcem každé LED diodové technologie je čip. Vývoj elektroniky neustále pokračuje, a to poměrně rychlým tempem, které zasáhlo i výrobu osvětlovacích těles. Výkon dnešních čipů je nesrovnatelně vyšší, než tomu bylo před několika desítkami let, proto je možné pouhou jedinou diodou osadit například kapesní svítilny nebo dokonce přední světla na bicykly. Cyklosvítilna s jedinou diodou může mít dosah světelného kuželu až 30 metrů a jeho intenzita je dostatečná pro bezpečnou jízdu za tmy.
Technický pokrok se projevil i v konstrukci žárovek, LED panelů, pásků a zářivek, které poskytují dostatek umělého světla s velmi vysokou účinností. Vyžadují pouze zlomek elektrického proudu ve srovnání s vláknovými a halogenovými žárovkami a jejich uplatnění v domácnosti se vyplatí už jen z důvodu nemalé úspory nákladů na energie.
Svůj význam má také rozšíření sortimentu v rozsahu barevného podání a svítivosti. Dnes již nerozhoduje počet odebraných Wattů z elektrické sítě, ale množství světelného toku v lumenech. K dostatečnému osvětlení místnosti tak mnohdy postačí zdroj o příkonu 10 – 15 W. Zároveň nejsme odkázáni pouze na studenou bílou barvu, můžeme vybírat i mezi teplejšími odstíny, anebo sáhnout po plnospektrální LED žárovce, jejíž světlo je téměř shodné se světelným spektrem slunečního záření.žárovky v jedné řadě
Nesrovnatelná je také cena současných výrobků s těmi, které se na trhu objevily před deseti – patnácti lety. Výkonnou LED žárovku se závitem E27, o příkonu 8 W, která nahradí vláknovou žárovku s příkonem 60 W, již pořídíte do 60 korun. Pokud bychom ji s vláknovou žárovkou srovnávali, pořizovací náklady se za několik měsíců navrátí ve formě úspory za spotřebovanou elektrickou energii.